DİYABET GÜNÜNDE HASTALARIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK

DİYABET GÜNÜNDE HASTALARIMIZI YALNIZ BIRAKMADIK

HABER TARİHİ: 14 Kasım 2019
1326 Kişi okudu

 “Yaşam şekerden daha tatlıdır. Sağlıklı beslen, egzersiz yap” mesajı ile yola çıkarak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaya başladı. 

Diyabet kan şekeri yüksekliği ile başlayan, ülkemizde gün geçtikçe artan ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit eden bir hastalıktır.

Diyabetle sağlıklı bir yaşam için erken tanı ve tedavi önemlidir.

Diyabetin sık görülen belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok yemek yeme, ağırlık artışı veya zayıflama, bulanık görme, bayanlarda vajinal kaşıntı, halsizlik ve yorgunluktur. Eğer siz de bu belirtilerden biri veya bir kaçı varsa ertelemeyin hemen doktora gidin. Önlem alınmayan tedavisi geciktiğinde; kan şekeri yüksekliği böbrek yetmezliği, körlük, sinir hasarı, felç, kalp krizi, damar tıkanıklığı ve iyileşmeyen yaralara neden olabilir. Kontrol altına alınmış bir diyabette hastalar beslenmelerine dikkat ederek, düzenli egzersiz yaparak ve ilaç tedavilerini doktorlarının önerdiği şekilde uygulayarak sağlıklı yaşam sürdürebilir.

12 yaşında diyabet hastası oğlu olan Feride Hanım oğlunun bir gün aniden fenalaşıp hastaneye kaldırdıklarında 580 oranında şekeri çıktığını ve oğlu için tip1 diyabet hastası teşhisi konulduğunu dile getirdi. Hem kendi ailesinde hem de eşinin ailesinde böyle bir hastalık olmadığını söyleyen Feride Hanım “bu hastalık yalnızca genetik değil stres ve zararlı yiyeceklerden de kaynaklanıyor. Çocuklarımızı bu ortamlardan uzaklaştıralım. Ömür boyu bu hastalığı taşıyacak olan tüm diyabetli hasta ve ailelerinin Allah yardımcısı olsun” dedi. 

10 yıldır tip2 diyabet hastası olan 50 yaşındaki Bünyamin Bey strese bağlı olarak bu hastalığa yakalandığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti “bu hastalığın üstesinden gelmek için diyet yapmak şart bununla birlikte yürüyüş diyabetin birebir tedavisidir” dedi.  

Biz de 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde tüm hastalara acil şifalar diliyor ve herkesi diyabetten korunmak adına sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya davet ediyoruz.

Haber: Zühre ŞENTÜRK

 ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun