HEYAD 26 EKİM HASTA HAKLARI GÜNÜNÜ ANLAMLI KUTLADI

HEYAD 26 EKİM HASTA HAKLARI GÜNÜNÜ ANLAMLI KUTLADI

HABER TARİHİ: 27 Ekim 2019
1198 Kişi okudu

Hasta ve Engelliler İle Yakınları Hakları Derneği(HEYAD) 26 Ekim Hasta Hakları Gününde bir takım etkinlikler düzenledi.Sabah Saat 9.30 da Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başlayan etkinlik te Heyad Başkanı Hüseyin AYHAN Hasta Haklarının önemini belirten bir konuşma yaptı Bugün 26 Ekim Hasta Hakları Günü. Hasta Hakları ilk kez 1981 yılında Lizbon Bildirgesi ile benimsenmiştir.Ülkemizde ise 1998  yılında kutlanmaya başlanmıştır.

 

       Hasta hakları Temel insan haklarından asla ayrı tutulamaz.Sağlık alanında yaşanan olumsuz gelişmeler nitelikli sağlık hizmetlerine ulaşmadaki eşitsizlikleri giderek arttırmakta, hastaların sık sık mağdur duruma düşmesine neden olmaktadır. Personel Yetersizliğinden dolayı  çalışanlarına aşırı yük yüklenmesi onların işindeki motivasyonunu kırarak bir zorunluluk olan mesai saati tamamlamak için çalışmaya yönlendirmektedir.2019 yılında hala yetersiz personelle hastaneler hizmet vermektedir.Fakat hem hastalar açısından hem de çalışanlar açısından en sancılı süreci başlatmaktadır. Bir çok sağlık çalışanı mutsuzdur. Bu mutsuzluk da Hasta ve yakınlarına da yansımaktadır.

Sağlıkla ilgili kökten bir yenilenmeye ve yeni kurallara  ihtiyaç vardır.Personellere yeterli eğitim ve seminerler düzenlenmeli ,ayda bir kez empati konulu hizmet içi eğitimler verilmelidir. .Hastanelerde çalışan yardımcı sağlık personeli diyebileceğimiz Tıbbi Sekreterlerin yarıdan fazlası sağlık bilgisi olmayan sağlık meslek lisesini bitirmemiş, gerekli olan hastalıklar bilgisi, kişiler arası ilişkiler, Anatomi dersi , tıbbı terminoloji görmemiş kişilerden oluşmakta bir çoğu da sadece tanıdık vasıtası ile temizlik kadrosundan işe girmiş ve yetkilendirilmiştir. Hasta nedir, hasta hangi psikoloji ile hastaneye gelir, kişi hasta olduğuna inanmasa keyfi olarak mı gelir bunlarla ilgili staj yapmamış okulda bu dersleri almamış kişiler sorunları daha da arttırmaktadır. Biz Heyad olarak Hastaların Hakları olduğu gibi sorumluluklarını da anlatıyor ve sağlık personelinin de haklarını savunduğumuzu bildiriyoruz. Yeni bir sağlık politikasına ihtiyaç vardır .Derhal bir çalış tay yapılmalı ve bu çalışta ya başta sağlık çalışanları , Eczacılar, Tabipler odası, Sivil Toplum Örgütleri katılmalı ve hasta ne istiyor ,sağlık çalışanı ne istiyor, eczacılar ne istiyor sorulmalı ve çözüm önerileri alınmalı bu doğrultuda hareket edilmelidir .

Bizlere bu etkinliği hazırlamamızda katkı sağlayan başta Sayın Valim Münir KARALOĞLUNA  olmak üzere Murat paşa belediye başkanımız sayın Ümit UYSAL a teşekkürlerimizi sunarız. Hepinizi saygı ile selamlıyor ve Heyad sizsiniz diyoruz.

Daha Sonra Ezc.Yusuf Ulaş AKÇAY Sağlık Hakkı ve Sağlık lı Yaşam ile bilgilendirme yapmış ve Etkinliğe Hastanelerde Yatan Hastaları ziyaret ederek karanfil dağıttılar ve Geçmiş olsun dileklerini ilettiler.Günün anlamı ile bilgilendirmeler yaptılar. Hastalar ve yakınları bizler için bu ziyaret çok anlamlı ve moral olmuştur.Bizimde Hakkımız varmış ve bunu savunan lar varmış ne kadar güzel diyerek Dernek Yönetimine Teşekkür ettiler.Heyad ayrıca Sağlık çalışanlarına da başarılar ve kolaylıklar dileklerini ileterek karanfil verdiler.Hayırsever bir gönüllü tarafından hazırlatılan Pide ve ayran lar da Hasta yakınlarına ve Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine dağıtıldı.

 

 

      

                                                                                              Hüseyin AYHAN

                                                                                              Heyad Derneği BaşkanıÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun