HEYAD SÖZLERİNİ TUTAR, SİYASETÇİLERE RAĞMEN

HEYAD SÖZLERİNİ TUTAR, SİYASETÇİLERE RAĞMEN

HABER TARİHİ: 14 Kasım 2019
1266 Kişi okudu

Bu yazımı Dernek Başkanı olarak değil bir engelli hasta ve yakını olarak bunları dile getiriyorum.

HEYAD olarak yaptığımız her etkinliğin amacında hasta, engelli ve yakınlarının hakları konusunda bilgilendirmek ve haksızlığa uğradıkları her alanda onların sesi olmak. Sorunlarına çözüm olacak kişilerle bir araya getirip çare bulmaktı. Bu konuyla ilgili verilen sözler vardı. Siyasetçilere her mikrofon uzatıldığında, her kamera karşısına geçilince, her meclis toplantılarında söyledikleri gibi “biz her zaman hasta, engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Onların sosyal yaşamlarını kolaylaştırmak için varız, halkın adamıyız, kapımız herkese açık…” gibi. Her zamanki gibi verilen sözler sadece seçim bitene kadar sürdü.

Dernek olarak bugüne kadar yaptığımız her etkinliğe siyasetçileri davet ediyoruz. Etkinlik gününe kadar da sözler veriliyor olumlu cevaplar alınıyor fakat etkinlik günü gelemiyorlar.  Hafta sonu düzenlediğimiz piknik organizasyonunda da manzara aynıydı. Hem dernek olarak hem de derneğin etkinliklerine katılan bütün vatandaşlarımızla ortak tek bir amaç için buluşmuştuk. Bir siyasetçi etkinliğe katılarak vatandaşlarla yakın temas halinde bulunarak sorunlarını dinleyip çözüm bulmasıydı. Hepsinin ayrı bir sorunu, derdi var bunları bizlere seçim zamanı söz veren sizlerle birebir ilgileneceğiz diyen sorunlarınızın çözümü için çaba sarf edeceğim diyen siyasetçilere seslerini duyurmaktı. Sürekli aynı durumla karşılaşınca biz de artık siyasetçiler hakkında  “aman şimdi sorunlarını anlatacaklar kim uğraşacak bunlarla” diye düşünmeye başladık.

Peki siyasetçiler, parti yöneticileri ne için var?

Sadece bizim ulaşabildiğimiz birçok mağdur olan vatandaşımız var. O vatandaşların sorunlara el atsalar işlemleri hemen hallolacak ve haklarına ulaşmış olacaklar. Hatta EYT lilerin bir kısmın sorunu ortadan kalkacak.

Sizler gelmeye erindiniz belki de vatandaşların sorunları sorun olarak görmediniz belki de keyfiniz istemdi ancak biz buradan dile getirelim belki vicdanız sızlar da çözüm bulmak için uğraşırsınız.

Döşemealtında yaşayan Nurettin Turaç Epilepsi hastası ve birçok hastalığının yanında %85 engelli raporu var günde 3 kez nöbet geçiriyor. Normal yaşamını bile idame ettiremiyorken bu vatandaştan çalışması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı “çalışamazsın eşin sana bakacak” diyerek rapor vermiş  Aile ve Çalışma Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler de “evet sen çalışamıyor durumdasın eşin sana bakacak” diyerek durumu tasdikleyip maaş bağlamış ama aynı Bakanlığa bağlı olan SGK ise sağlık bakanlığının verdiği raporu dikkate almayıp  “çalış gününü tamamlaman lazım o zaman emekli olursun” diyerek Nurettin Beyi resmen ölüme atıyor.

Bu sorun değil mi?

Aksu ilçesinde oturan Şeref ŞAHİN yıllardır belediyelerde çalışmış. Son 5 yıldır ağır bir şeker hastalığına yakalanıp felç geçirmiş. Aylarca hastanede yatmış neymiş efendim “hastanede yatarken raporlu iken SGK pirimi yatmazmış yatırmamış” belediye vatandaş engelli raporu almış. Maliye Bakanlığından vergi indirimi almış. SGK’dan emeklilik hakkını elde ettiğini düşünerek müracaat etmiş ama 5 yıl çalışmasına karşın hastanede felç olduğu zaman geçirdiği sürelerin sigorta pirimi yatmadığı için 1261 günü olmadığından emekli olamamış. Zorla işe girmiş çalışmış, sağlığı daha da bozulmuş. Gününü tamamlamış. Tekrar vergi indirimi alman gerek demişler müracaat etmiş 5 aydır bekliyor 4 aydır da durumu kötüleştiği için hastanede yatıyor işten de çıkmış ve şuan ailesine bakamayacak durumda…

Bu da mı sorun değil sayın siyasetçiler?

Ahmet Serin adlı vatandaşımız yıllardır çalışmış. Hastalanmış engelli raporu almış. Vergi indirimi almış. Maliye Bakanlığı Sağlık Bakanlığının verdiği raporu onaylamış. Emeklilik hakkı elde etmiş “sigortalı olarak son 1261 gün sigortalı isen hemen emekli olabilirsin” denilmiş müracaat etmiş “sigortalı olarak 1 yıl daha çalışırsan emekli olabilirsin bağ-kurun çok fazla oradan müracaat et” demişler.

Ahmet beyde bağ-kurdan engelli emeklilik için müracaat etmiş. SGK hem Sağlık Bakanlığının hem Maliye Bakanlığının vermiş olduğu kararı yok hükmünde saymış ve “%40 engelli sayılamadığınızdan emeklilik gerçekleşmedi” demiş. Sağlık Bakanlığına sorduğumuzda “kişinin %54 lük raporu geçerli sürekli tüm engelli haklarından yararlanır” diyor, SGK “ben kabul etmiyorum” diyor belediye “sosyal hizmetler ve kurumlar ben Sağlık Bakanlığının verdiği raporu kabul ederim raporunuz geçerli” diyor.

Bu da mı sorun değil?

Hepsi sorun. Hem de hepsi kurumlar arası bilgi eksikliği, irtibat yetersizliğinden kaynaklı. Bunlara direkt olarak ulaşıp çözecek olan sizlersiniz. Siz demek “biz” demektir.

Ama siyasetçileri ara ki bulasın! İşte bizler sorunları olan vatandaşlarımızla siyasetçileri bir araya getirelim çözüm üretelim çözüm bulalım derdindeyiz ama maalesef tutturmuşlar bir koltuk sevdasına. Sizlerin derdi vatandaşın sorunu çözmek değil. Sizler yalnızca oyları cebimize atalım derdindesiniz. Muhtemelen bu yazımızdan sonra da bizlerle irtibata geçmeyeceklerdir. Ama biz mücadelemizi bırakmayacağız. HEYAD verdiği sözleri tutacak. Hem de sizlere rağmen.

HEYAD da HAYAT var!  HEYAD da UMUT var! HEYAD SİZSİNİZ! ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun