HEYAD-TV Ecz.Onur ÖZGÜVEN

HEYAD-TV Ecz.Onur ÖZGÜVEN

HABER TARİHİ: 18 Mart 2020
1511 Kişi okudu

 

Hasta ve Engelliler İle Yakınları Hakları Derneği olarak Dünyanın ve ülkemizin gündeminde olan Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip korona virüs COVİD-19 olarak bilinen bulaşıcı hastalık hakkında Eczacı Gelişim Kooperatifi Başkanı Ecz. Onur ÖZGÜVEN ile yapılan söyleşimiz;

      Sayın ÖZGÜVEN  öncelikle COVİD-19 virüsü ile ilgili vatandaşlarımıza en büyük tavsiyem panik yapmamalarıdır,  Sağlık Bakanlığımızın aldığı olağanüstü hızlı önlemler sayesinde bu pandemiyi olası en az zararla atlatacağımıza inanıyorum dedi. Pandemi ile ilgili olarakta eczacılarda en ön safta yerini almış bulunmaktadır. Kesintisiz hizmete devam etmektedirler. Bakanlığın aldığı önlemlerle ilgili olarak hasta ya da hasta yakınlarının hastanelere mümkün olduğunca gitmemesi gerekli olup, kronik hastalığı olup düzenli ilaç kullananların aile sağlık merkezlerine ve hastanelere gitmeden eczanelerden ilaç teminine izin verilmesi çok önemli bir noktadır dedi. Sayın ÖZGÜVEN ancak burada bu hizmeti verirken  hastalarımızın ve eczacılarımızında  dikkat etmesi gereken hususlarda söz konusudur diyerek uyulması gereken tedbirleri sıraladı.  1,5 metre takip mesafesinin korunması , el hijyeni, solunum hijyeninin sağlanması, eczanede topluluk ortamı oluşturacak hallerden uzak durulması gerekmektedir. COVİD -19 virüsü havada asılı kalan damlacıklardan ve el temasından bulaştığı için dikkat edilmesi gereklidir.

       Sayın ÖZGÜVEN sözlerine bu virüsün öldürücülük oranının düşük olduğunu biliyoruz fakat tedavisi çok zor , o yüzden bulaşdan kaçınmak en güzel önlemler arasındadır diyerek ekledi.  El hijyenimize çok dikkat edeceğiz, sık sık ellerimizi yıkayacağız, gerekirse dezenfekte edeceğiz ellerimizi ve gerekmedikçe evden çıkmamaya özen göstereceğiz. İnsanlarla temastan ve toplu ortamlardan kaçınacağız. Bu kurallara uyarsak bu süreci hep birlikte en az zararla atlatacağımıza inanıyoruz dedi. Dezenfektan konusunda gerekli önlemler alınmakta , eczanelerimize kendi dezenfektanlarını oluşturma hakkı verilmiş olup halka en uygun fiyatta olabilecek şekilde dezenfektanlar üretilecektir. Sayın ÖZGÜVEN halkın kafasındaki en büyük soru işaretini oluşturan ilaç stokları ile ilgilide gereken açıklamalardada bulundu.

       İlaç stoklarımız şu an için yeterli halkın panik yapmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Bakanlığımız bu hastalıkla mücadeledeki gerekli stoklarla ilgili bilgileri ediniyor ve hastalarımız ihtiyaç olduğu durumda  her türlü ilaca ulaşabileceklerdir. Ama kendilerine iyi bakmalılar, kurallara uymalılar, iyi beslenmeliler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için takviye edici ürünleri kullanabilirler. Bugün İl Sağlık Müdürlüğü ile Eczacılar kooperatifi bir karar almalarını talep ettik eczanelere 3 kişiden fazla kişinin alınmaması hususunda bunun bir kural haline getirilmesini talep ettik. Soğuyan havalarda halkımızında dışarıda beklememesi adına gerekiyorsa nöbetçi eczanelerinde sayısının arttırılmasını talep ettik. Önlemler artarak devam ediyor.

       Hasta ve Engelliler İle Yakınları Hakları Derneği olarak bizimde Ulaşım Bakanlığından , Büyük Şehir Belediye Başkanlarından bir talebimiz vardır. Eczanelerde çalışan kalfalar ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık personellerinin bu süreçte en azından geliş ve gidişlerde toplu ulaşımı kullananların ücretsiz olmasını talep ediyoruz.

          Eczacı Gelişim Kooperatifi Başkanı Ecz. Onur ÖZGÜVEN’e vermiş olduğu bilgiler ve derneğimize göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederiz.

 ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun