NEFESİNE KULAK VER

NEFESİNE KULAK VER

HABER TARİHİ: 21 Kasım 2019
1027 Kişi okudu

Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde KOAH hastalığına farkındalık oluşturmak için 20 Kasım dünya KOAH günü olarak kutlanmaya başlandı.

KOAH zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu gelişen kronik bir akciğer hastalığıdır. Tütün ve tütün ürünleri mesleki faktörler gaz ve tozun yoğun bulunduğu yerler KOAH’ı tetikliyor.

Türkiye’de her 10 kişiden 1 i KOAH hastası

Özellikle 40 yaş üstü vatandaşlarımız nefes darlığı çekip yürürken hemen yoruluyorsa sürekli öksürüyorsa ve bunlarla birlikte sigara tüketiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidin siz de KOAH hastası olabilirsiniz.

HEYAD Başkanı Hüseyin Ayhan ülkemizde her hastalıkta olduğu gibi KOAH rahatsızlığının belirtilerini taşıyan hastalar hastaneye gitmiyor. Sağlığımızı çok önemsemiyoruz ancak ilerleyen bir hastalığın tedavisi çoktan geçmiş olabilir dedi ve KOAH hastaları için şu uyarılarda bulundu “şiddetli olmayan balgamlı öksürük çok önemli bir hastalığın yani KOAH’ın erken habercisi olabilir. Sigara içen vatandaşlarımız öksürüğün sigara içmenin doğal bir sonucu olarak düşünebilirler ancak sonuç daha farklı olabilir. KOAH ilerleyen bir hastalıktır bununla birlikte önlenebilir ve tedavi edilebilir. Lütfen sağlığınızı ihmal etmeyin” dedi.

KOAH’ a sebep olan diğer etkenler ise fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik de artık bir faktörü olarak kabul edilir. Ülkemizde teşhisi konulmamış birçok kişi KOAH hastasıdır. Araştırmalara göre Türkiye’de her 10 kişiden 1 i KOAH hastası.

 

Haber: Zühre ŞENTÜRKÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun